تبلیغات

به نام خدا

رضایی پژند

مقاله نویسی

این نوشته یکی از پر کاربرد ترین ساختار نوشتاری یعنی مقاله نویسی را معرفی می کند .

مقاله چیست ؟

به نوشته ای که از یک جست و جوی دقیق ،در یک یا چند موضوع مشخص و محدود حاصل شده باشد ، مقاله می گویند .

انواع مقاله

مقاله انواع مختلفی دارد که برخی از آن ها عبارت اند از : مقاله های سیاسی ، بهداشتی ، علمی ، فرهنگی ، تاریخی ، هنری و ... .

اجزای مقاله

هر مقاله می تواند از اجزای مختلفی تشکیل شده باشد ولی همه یمقاله ها باید این سه قسمت اصلی را داشته باشند : مقدمه، متن و نتیجه گیری .

مقدمه

ابتدای مقاله با بخشی به نام مقاله شروع می شود . وجود مقدمه در یک مقاله ضروری نیست ولی بودن آن به بهتر بودن مقاله کمک می کند . نکته ی قابل توجه در مورد مقدمه این است که مقدمه باید رابطه ی منطقی با متن مقاله داشته باشد .

متن

متن مقاله اصلی ترین جزء آن است . در متن مقاله ، نویسنده کلام و مطلب خود را بیان میکند تا خواننده با خواندن آن بر اطلاعات خود بیافزاید .

 

 

نتیجه گیری

آخرین قسمت هر مقاله نتیجه گیری آن است که خواننده در این قسمت پیام و مقصود مطلوب مقاله را دریافت می کند . نتیجه گیری زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که متن مقاله به اندازه ی کافی پرورانده شده باشد و خواننده انتظار به پایان رسیدن مقاله را داشته باشد .


امیررضا رضایی پژند   کلاس دوم 2  دانش آموز

در این مقاله به بررسی زندگی یکی از معروف ترین دانش آموزانی که برای دفاع از دین و میهن خود در جبهه های جنگ شرکت کرده و سرانجام به شهادت رسیده است .

محمد حسین فهمیده در اول اردیبهشت ۱۳۴۶ در یکی از روستاهای قم به دنیا آمد. او پس از به پایان رساندن دوره ی راهنمایی به ‌همراه خانواده‌ خود به کرج رفت. او در سال ۱۳۵۹ در حالی که دانش آموزی 13 ساله بود ، پیش از رسمی اعلام شدن جنگ به همراه نیروی مقاومت بسیج به جبهه ی  خرمشهر اعزام شد. از آنجایی که در روزهای نخست از شرکت او در خط مقدم جلوگیری می‌شد اما با تلاش‌های فراوان اجازه ی حضور در خط مقدم را گرفت و سر انجام در روز سی و یک شهریور توانست در جبهه نبرد حضور رسمی یابد. او  یک بار در هفته اول مهرماه زخمی شده و به بیمارستان ماهشهر اعزام شد. او پس از بهبودی کامل از بیمارستان ترخیص شده و به جبهه بازگشت و با وجود مخالفت فرماندهان ، به خط مقدم اعزام شد. امّا فهمیده بار دیگر در اواخر مهرماه بر اثر مقاومت در برابر دشمنان زخمی شد. او سرانجام در ۸ آبان ماه ۱۳۵۹ نارنجک به کمر بست و با فداکاری زیر تانک عراقی رفت و آن را منفجر کرد و خودش نیز به شهادت رسید. بقایای بدن او در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

پس از  شهید ‌شدن فهمیده ، هشتم آبان به عنوان روز بسیج دانش آموزی و همچنین روز 13 آبان به افتخار او به عنوان روز دانش آموز نامگذاری شد. هم چنین سازمانی به نام او زیر نظر بسیج مستضعفین تشکیل شد. همکاری این سازمان با وزارت آموزش و پرورش باعث شد تا در بسیاری از مدارس اقدام به تشکیل واحدهای مقاومت بسیج شود.

از این موضوع می توان نتیجه گرفت که دانش آموزان هم علاوه بر جوانان می توانند در جبهه های جنگ شرکت کرده و با فدا کردن جان خود از دین و میهن شان دفاع کنند.
به نام خدا

موضوع: ادبیات پارسی

ما در ایران زندگی می کنیم مطمنا تا به حال به برنامه خود نگاه کرده اید در روز شنبه زنگ اخر فارسی داریم حتی فارسی که روی کتاب ما هم نوشته شده است هم غلط است

اما متاسفانه این کلمات برای ما آنقدر جا افتاده است که حتی روی کتاب فارسی ما هم چاپ شده است حال بگذریم ما همیشه ما هستیم که عقب می مانیم و خود را سرزنش میکنیم اما به جای اینکه بیشتر مراقب اموال خود باشیم انها را ول کرده و به امان خدا می سپاریم و از همه چیز نا امید می شوییم

حال بیاییم به تاریخ ادبیات خود بپردازیم :

ادبیات پارسی: به ادبیاتی گفته می‌شود که به زبان پارسی نوشته شده باشد. ادبیات پارسی  تاریخی هزار و صد ساله دارد.  واین نشان تاریخ ایران است. شعر پارسی و نثر پارسی دو گونه اصلی در ادب پارسی هستند. برخی کتابهای قدیمی در موضوعات غیرادبی مانند تاریخ، مناجات و علوم گوناگون نیز دارای ارزش ادبی هستند و با گذشت زمان در زمره آثار کلاسیک ادبیات فارسی قرار گرفته‌اند.

آوازه برخی شاعران و نویسندگان ایرانی از مرزهای ایران فراتر رفته‌است. شاعران و نویسندگانی نظیر فردوسی، سعدی، حافظ شیرازی، مولوی، عمر خیام و نظامی شهرتی جهانی دارند. در میان چهره‌های شناخته شده ادبیات معاصر پارسی در جهان می‌توان به صادق هدایت در داستان و احمد شاملو در شعر اشاره کرد.

معمولا همه شما با ادبیات بعد اسلام اشنایی دارید .

 

 

نگاهی به ادبیات پیش از اسلام:

ادبیات در ایران پیش از اسلام به سروده های اوستا در حدود ۱۰۰۰ قبل از میلاد باز میگردد.این سروده ها که بخشی از سنت شفاهی ایرانیان باستان بوده اند سینه به سینه منتقل شده و بعد ها بخشهای کتاب اوستا را در دوران ساسانی پدید آوردند.

آرایه های ادبی :

به طرز سخن گفتن که به صورت ادبی وزیبا ست و باعث زیبایی سخن است .  ارایه های ادبی به شکل های بسیار زیادی دیده می شود . که از آنها می توان به حس آمیزی ، تضمین، تلمیح ، تشبیه ، جناس ، تکرار ،نماد، مرات نظیر و ... می توان نام برد .

آ راییه ها که خود به چندین بخش تقسیم می شوند و بیشتر در حکایات و کتاب های ادبی و شعر ها دیده می شود  و معمولا وزن و آهنگ زیبایی دارند  .

از این آرایه های زیبا می توان به مثال های زیادی اشاره کرد . مانند :

از درد سخن گفتن و از درد شنیدن با مردم بی درد ندانی که چه درد است.

ادبیات از نظر شکل ظاهری : 

 

 

منابع : دفتر ادبیات پارسی و ویکپدیا.

 

پایان


منظومه ی شمسی

مقدمه

منظومه شمسی مجموعه ای از خورشید و اجرام فضایی است که با نظم خاصی در فضا قرار گرفته اند.

شکل گیری منظومه شمسی

حدود 5 میلیارد سال قبل ، ابری حاوی گاز و غبار ، بین ستاره‌ای قرار داشت. جاذبه  باعث شد تا بار منقبض شده  و در مرکز ابر کره متراکمی از گاز بوجود بیاید. همچنین جاذبه باعث شد تا دوران ابر سریعتر شود. در هنگام دوران، مواد موجود در ابر، پهن تر شده و حلقه ای که نواحی متراکم مرکزی را در بر می گرفت به وجود آمد. در این ناحیه متراکم ، گرمای زیادی برای واکنشهای هسته‌ای فراهم شد بنابراین خورشید به وجود آمد. از مواد موجود در این حلقه اعضای کوچکتر منظومه شمسی یعنی سیارات ، سیارکها و ستاره های دنباله دار به وجود آمدند.

                                                                                                                                                                           
سیارات منظومه شمسی

عطارد

نزدیک ترین سیاره به خورسید عطارد است . این سیاره در روز دمایش به 430 درجه ی سانتیگراد می رسد ولی در شب سرمای آن به 170- می رسد زیرا عطارد جو ندارد که نمی تواند گرما را حفظ کند. فاصله ی این سیاره تا خورشید ۵۸ میلیون کیلو متر است. عطارد هیچ قمری ندارد.  یک روز آن برابر است با 59 روز زمینی و سال آن حدود 88 روز زمینی است.

زهره

زهره داغ ترین سیاره ی منظومه ی شمسی است. این سیاره طوفانی و پوشیده از ابر است. دمای آن به ۴۸۰ درجه ی سانتیگراد می رسد و به این دلیل تا این اندازه داغ است که سطح آن از ابری از گاز دی اکسید کربن پوشیده شده است و این باعث اثر گل خانه ای شده و هم چنین ابر های آن از جنس سولفوریک اسید است که نور خورشید را بیشتر می گیرند و باعث داغ شدن سطح این سیاره می شود. این سیاره ۱۰۸ میلیون کیلومتر با خورشید فاصله دارد. این سیاره نیز همانند عطارد قمر ندارد و جو آن بیشتر از کربن دی اکسید و نیتروژن تشکیل شده. حرکت این سیاره به دور خود بسیار کند بوده و یک روز آن برابر با 243 روز زمینی است.

                                                                                                                                                                                                             

زمین

زمینی که ما روی آن زندگی می کنیم ، تنها سیاره ی منظومه ی شمسی که شرایط حیات در آن مهیاست. این سیاره از ۷۰% آب تشکیل شده است . جو این سیاره بیشتر از نیتروژن و اکسیژن است و فقط یک قمر دارد.

                                                                              

مریخ

مریخ سیاره ای سرد و کویری است. مریخ آب سطحی ندارد و این سیاره سرمای بسیار زیادی دارد و حتی در تابستان ها دمای آن به بالای صفر نمی رود ولی ممکن است که در روزگار خیلی دور گرم تر بوده باشد پس شاید دارای آب بوده است  و حتی حیات هم در آن بوده است. رنگ سرخ آن به علت اکسید شدن سنگ های می باشد. فاصله مریخ تا خورشید ۲۲۸ میلیون کیلومتر است. دو قمر دارد. جوّ آن از بیشتر از کربن دی اکسید تشکیل شده است.

بین این سیاره و سیاره ی مشتری کمربنی از ۵۰۰۰۰۰۰ سیارک تشکیل شده است.

مشتری

بزرگترین سیاره ی منظومه ی شمسی مشتری است که شبیه غولی گازی است و هم چنین بزرگترین قمر منظومه به دور این سیاره می چرخد. این قمرحتی از عطارد نیز بزرگتر می باشد. مشتری ۱۶ قمر دارد. فاصله مشتری تا خورشید ۷۷۸ میلیون کیلومتر است. هیدروژن و هلیم مواد تشکیل دهنده ی جو این سیاره است.

                                                                                                                  

زحل

زحل سیاره ای است که درخشان ترین حلقه ها و بیشترین تعداد قمر را در منظومه ی شمسی را دارا دارد. این سیاره دارای تعداد قمرهای زحل ۲۴ قمر می باشد. حلقه های اطراف زحل از جنس ذرات یخ و غبار است. این سیاره بیش تر از ۳۰۰ میلیون کیلومتر از خورشید فاصله دارد و یک روز آن کمتر از  ۱۵ ساعت زمین است.                                                                                                                                     

                                                                                                                                        

اورانوس

اورانوس دارای ۱۵ قمر بوده  و ۱۳ حلقه  دارد. حلقه های این سیاره نیز همانند زحل از ذرات  یخ و غبار ساخته شده است.  این سیاره حدود ۳۷۴ میلیون کیلومتر با خورشید فاصله دارد و جو خاصی ندارد .


نپتون
این سیاره ۵/۴ میلیارد کیلومتر با خورشید فاصله دارد . دارای ۸ قمر است. جو آن بیش تر از متان است . یک روز آن برابر است با حدود ۱۶ ساعت زمینی است .پلوتو
پلوتو کوچکترین و کم شناخته ترین سیاره است . پلوتو ۹/۵ میلیارد کیلومتر با خورشید فاصله دارد و دمای این سیاره به منفی ۲۴۰ درجه سانتی گراد هم می رسد. یک قمر دارد. جو آن هنوز شناسایی نشده است. یک روز آن برابر با ۴/۶ روز زمینی است.


مقاله ی پیشگویی های نوستراداموس

نام واقعی نوستراداموس ((میشل دی نوسترام ))است.او14دسامبر سال 1530درفرانسه به دنیا آمد.اوبه خواست پدرش در آموزشگاه پزشکی مونت پلیه ثبت نام کرد.درآن جا با فراسوا رابله آشنا شدوباتشویق اوبه نوشتن داستان و سرودن شعر پرداخت.اونوشتن کتاب  خود را از سال1554آغاز کردونخستین صدرباعی را درسال 1555منتشر نمود.

طرزپیشگویی اززبان خودنوستراداموس

اودرکتاب خودآورده که خدابارحمت خودنور دانش رابرای اوروشن کرده است.سپس میگوید که بااستفاده ازحرکت ستارگان به این نتایج دست یافته است.سپس می گوید که با استفاده از آنچه که در حال می بیند این چیز ها را پیش بینی کرده است.

برخی ازپیشگویی های او

می گویند 90درصد از پیشگویی های نوستراداموس درست بوده است.هم اکنون برخی را می خوانید.

انقلاب ایران

((شورش، گرسنگی ،جنگ بی پایان درفارس جنبشی بزرگ که شاه را رسوا می کند و پایان آن درفرانسه آغاز می شودوازسوی یک کاهن است که در جای دوری نشسته است.))

دراین رباعی (پیشگویی های نوستراداموس به صورت رباعی است)منظوراز فارس ایران است و آخر آن اشاره به امام خمینی دارد که در روستایی دور در فرانسه به سر می برد.جنبش همان تظاهرات است.

صدام حسین

((تبهکار،زشت،وگمنام به دنیا می آیدودر بین النهرین به دیکتاتوری و ستم می پردازد.همه ی آن ها دوستان یک جمهوری زشت و پلید هستند.زمین از چهره ی زشت او به لرزه در می آید.))

منظور ازبین النهرین عراق است و احتمالا کلمه ی جمهوری پلید اشاره به کشور های استعمارگر دارد.

حمله ی کشور های متحد به صدام

((پادشاهان اروپا مانند کرکس می آیند و شمالیها را نیز با خود می آورندوسپاهی گران از سرخ وسفید را فرماندهی می کنندوهمه با هم به جنگ پادشاه بابل می روند.))

منطور از شاه بابل احتمالا صدام حسین است و شمالیها نیز منظور شوروی است.

پیش بینی های اتفاق نیافتاده (احتمالا آینده)

رهبر نیرومند عرب

((درمنطقه ی ثروتمند عرب شخصی نیرومند به دین محمد به دنیا می آید.او اسپانیا را آشفته می سازد و غرناطه را شکست می دهد.از این گذشته از راه دریا ملتهای لیگوری رانیز))

غرناطه همان گرانادا است و دین محمد همان اسلام را می گویند.

حمله ی ایران به ژنو

((بیرون بروید.همه ژنو را ترک کنید.ازطلا به آهن تبدیل خواهد شد.آنان که مخالف رهبر  پارسی باشند نابود خواهند شد.پیش از خروج سخت آسمان نشانه هایی خواهد داشت.))

ژنو سرزمینی است که کشور های ابر قدرت پس از جنگ جهانی اول سازمانی در آن تشکیل دادندولی جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد و سازمان از آنجا رفت .ولی برخی از سازمان های مهم مانند سازمان جهانی بهداشت هنوز آن جا است.از طلا به آهن تبدیل

خواهند شد منظور داغان شدن است.

آخر دنیا

نوستراداموس دا اواخر پیشگویی های خود پیش گویی هایی درباره ی جنگ جهانی سوم

کرده است که برخی آن را آخر دنیا می دانند.

((در هنگام دمیدن خورشید آتش بزرگ دیده خواهد شد.صدا و روشنایی در امتداد شمال ادامه خواهد یافت.در میانه ی کره ی خاک مرگ و آوای مرگ شنیده خواهد شد.مرگ از درون سلاح ها آتش و خشکسالی آنان را به انتظار خواهد نشاند.در خاتمه این سرزمین به واسطه ی جنگ جهانی سوم نابود و نامسکون خواهد شد.))

در اینجا او می گوید که در جنگ جهانی سوم خشکسالی خواهد بود.مرگ درون سلاح ها احتمالا اشاره به جنگ اتمی دارد.

((شب در آسمان ،مشعلی رو به خاموشی دیده خواهد شد.در مرکز رن،جنگ و خشکسالی به بار می آید.کمک خیلی دیر می رسد.پرشیا حمله آورده و ماگدونیا را به محاصره دی می آورد.تو ای فرانسه!اگر از آبهای لیگوریا گذر کنی خود راقدر میانه ی دریا جزایر محاصره خواهی یافت و پیروان محمد در برابر تو می ایستند.))

منظور از ماگدونیا مقدونیه است و  فقط اشاره ای به حمله ی ایران به مقدونیه دارد.

((کسوفی در پیش خواهد بود که از زمان گیتی تا زمان مرگ و مصائب مسیح واز آن زمان تا به امروز هرگز رخ  نداده است و جهان هرگز چنین ظلمتی را به خود ندیده است.)) قرآن نیز به این موضوع در روز قیامت اشاره می کند.

پایان

منابع:پرشین گیگ.کتاب نوستراداموس.سایت مصائب.ویکی پدیا

نویسنده:پوریا فضلی

 

امیر رضا رضایی پژند                     روبات ها                     کلاس دوم 2

روبات نوعی ماشین الکترو-مکانیکی است که کار های مختلفی را به تقلید انسان ها انجام می دهد. روبات ها انسان هارا از کار های بسیار سنگین و خسته کننده آسوده کرده و در برخی از کار به آن ها کمک می کنند.

شکل و اندازه ی ربات ها :

روبات های اولیه بیش تر شبیه به انسان ها بودند ولی با گذشت زمن و پیشرفت علم آن ها با شکل هایی مانند حشرات ریز یا دستگاه های صنعتی ساخته شدند که استفاده ی بیش تری در زندگی انسان ها دارند.

استفاده ی روبات ها در زندگی انسان :

روبات ها در صنعت و کارخانه ها استفاده های زیادی دارند و کار های انسان ها را در کارخانه را کم تر می کنند. برخی از روبات ها که خنثی کننده ی بمب هستند  آن ها با استفاده از امواج رادیویی , بسته های مشکوک به وجود بمب را بررسی می کنند و در صورت وجود , آن ها را خنثی می کنند. بعضی از  روبات ها هم آن آن چنان ریز هستند که در جرّاحی های ظریف استفاده می شوند. بعضی از روبات ها نیز چهره های محبوب سینمایی شده اند. پس روبات ها در زندگی ما نقش های بسیاری دارند.

ویژگی های یک روبات :

روبات ها باید از مواد مصنوعی درست شده باشند . آن ها باید بتوانند محیط خود را درک کنند و در محیط خود تأثیر گذاشته و آن را تغییر دهند. روبات ها باید از یک درجه ی هوشی برخوردار بوده یا بتوانند با توجه به محیط , انتخاب کنند. هم چنین همه ی روبات ها باید قابل برنامه ریزی باشند.

منابع : کلید دانش , اینترنت